Sections
Personal tools
You are here: Home High School Sports Volleyball - Jr. Girls

Volleyball - Jr. Girls


2018-19 Divisional Champions

First - Springbank Phoenix
Second- Cochrane Cobras
Third - Chestermere Lakers
Tier 2 - George McDougall

_____________________________________________

2019-20 Schedule
(Preliminary - teams need to be confirmed the first week back in September)

We, Sep 18 Bert Church @ George McDougall
6:00

Bow Valley @ Cochrane
6:00

Beiseker @ Springbank* 6:00
Chestermere @ Chestermere Lake 6:00

Bye - W.H. Croxford
We, Sep 25 Cochrane @ Bert Church
6:00

Springbank @ W.H. Croxford
6:00

Beiseker @ George McDougall* 6:00
Chestermere Lake @ Bow Valley 6:00

Bye - Chestermere
We, Oct 2 Bert Church @ W.H. Croxford
6:00

Bow Valley @ Springbank
6:00

Chestermere @ George McDougall
6:00
Chestermere Lake @ Cochrane 6:00

Bye - Beiseker

Mo, Oct 7 Cochrane @ Chestermere
6:00

George McDougall @ Bow Valley
6:00

Springbank @ Bert Church
6:00

W.H. Croxford @ Beiseker* 6:00
Bye - Chestermere Lake
We, Oct 9 Chestermere @ W.H. Croxford
6:00

Cochrane @ George McDougall
6:00

Bow Valley @ Beiseker* 6:00
Chestermere Lake @ Springbank 6:00

Bye - Bert Church
We, Oct 16 Springbank @ Chestermere
7:15

W.H. Croxford @ Bow Valley
7:15

Beiseker @ Bert Church* 7:15
George McDougall @ Chestermere Lake 7:15

Bye - Cochrane
Mo, Oct 21 Chestermere @ Bert Church
7:15

Cochrane @ W.H. Croxford
7:15

George McDougall @ Springbank
7:15
Chestermere Lake @ Beiseker 7:15

Bye - Bow Valley

We, Oct 23 Springbank @ Cochrane
7:15

Bert Church @ Bow Valley
7:15

Beiseker @ Chestermere* 7:15
W.H. Croxford @ Chestermere Lake 7:15

Bye - George McDougall

Mo, Oct 28 W.H. Croxford @ George McDougall
7:15

Chestermere @ Bow Valley
7:15

Cochrane @ Beiseker* 7:15
Chestermere Lake @ Bert Church 7;15

Bye - Springbank

*Beiseker matches are exhibition and don't count in the standings.

 

2019-20 Standings

TeamMPMWMLGPGWGLPts.
Springbank
Chestermere
Cochrane
George McDougall
W.H. Croxford
Bert Church
Bow Valley
Chestermere Lake

 

2019-20 Play-off Schedule

Mo, Nov 4 A - 5 @ 4
We, Nov 6 B - Winner Game A @ 1
C - 3 @ 2

D - 8 @ Loser Game A
E - 7 @ 6
Fr, Nov 8 F (Tier 1 Bronze) - Loser Game B vs. Loser Game C

G (Tier 1 Gold) - Winner Game B vs. Winner Game C
H (Tier 2 Gold) - Winner Game D vs. Winner Game E
Nov 15 South Central Zone Championships

Archives

Document Actions