Sections
Personal tools
You are here: Home Middle School Sports Basketball - Jr. A Girls

Basketball - Jr. A Girls

2023-24 Divisional Champions


1A2A3A
Gold W.G. Murdoch Bearspaw Muriel Clayton
Silver Heron's Crossing RancheView Springbank
Bronze Windsong Heights Indus Chestermere Lake #1
Fourth Mitford Fireside Manachaban

2023-24 Tournament Dates / Schedules

 


1A/2A Venues3A Venues
Friday, Dec 15th, 2023 Fireside /    Bearspaw Meadowbrook /    Langdon

Friday, Jan 12th, 2024 - Cancelled due to inclement weather

Mitford /   Heron's Crossing Muriel Clayton /  Langdon /   Chestermere Lake
Friday, Jan 19th, 2024 W.G Murdoch /    Heron's Crossing C.W. Perry /     Chestermere Lake /   Cochrane High School
Friday, Jan 26th, 2024 Divisionals @ 7 Chiefs Sportplex.    1A 2A 3A

 

2023-24 Standings

1A/2AGPWLPFPAWin %Ranking
Bearspaw 4 4 0 119 40 1.000 1
Fireside 4 4 0 75 50 1.000 2
RancheView 4 3 1 72 45 .750 3
Indus 4 2 2 86 48 .500 4
W.G. Murdoch 4 1 3 82 64 .250 5
Heron's Crossing 4 1 3 78 106 .250 6
Mitford 4 1 3 20 119 .250 7
Windsong Heights 4 0 4 53 113 0 8








3A GP W L PF PA Win % Ranking
CLMS 1 4 4 0 241 53 1.000 1
Springbank 4 4 0 99 72 1.000 2
Manachaban 4 3 1 108 54 .750 3
Langdon 4 3 1 117 78 .750 4
Muriel Clayton 4 2 2 100 63 .750 5
Northcott Prairie 4 2 2 118 159 .500 6
C.W. Perry 4 1 3 87 149 .250 7
École Airdrie 4 1 3 74 160 .250 8
CLMS 2 4 0 4 73 126 0 9
Meadowbrook 4 0 4 57 160 0 10

















Results

 

1A/2A Girls Dec 15

Bearspaw Host

Fireside Host

RancheView 8 vs Bearspaw 14

Herons 12 vs Windsong 11

Herons 14 vs RancheView 24

Bearspaw 38 vs Windsong 16

WG Murdoch 18 vs Fireside 26

Mitford 6 vs WG Murdoch 44

Indus 0 vs Fireside 1

Indus 0 vs Mitford 1
1A/2A Girls Jan 12Mitford HostHeron's Crossing Host

Mitford vs Fireside

Windsong vs RancheView

RancheView vs Fireside

Mitford vs Windsong

Herons vs Bearspaw

WG Murdoch vs Indus

Bearspaw vs Indus

Herons vs WG Murdoch
1A/2A Girls Jan 19Heron's Crossing HostWG Murdoch Host

Fireside 22 vs Windsong 9

Indus 45 vs Herons 29

Indus 41 vs Windsong 17

Herons  23 vs Fireside 26

RancheView 25 vs Mitford 7

WG Murdoch 10 vs Bearspaw 17

Bearspaw 50 vs Mitford 6

RancheView 15 vs WG Murdoch 10

 

3A Girls Dec 15Meadowbrook HostLangdon Host - 2 pm N/A

Manachaban 34 vs Meadowbrook 12

Northcott 42 vs CW Perry 28

Manachaban 40 vs CW Perry 15

Northcott 24 vs Springbank 34

Meadowbrook 18 vs Springbank 30

CLMS 2 13 vs Langdon 34

Langdon  12 vs CLMS 1 30

EAMS 12 vs MCMS 38

CLMS 1 73 vs EAMS 17

MCMS 38 Vs CLMS 2 15

 

3A Girls Jan 12thLangdon HostChestermere Lake HostMuriel Clayton Host

Langdon vs Springbank

EAMS vs Meadowbrook

EAMS vs Springbank

Langdon vs Meadowbrook

Northcott vs Manachaban

CLMS 2 vs Manachaban

Northcott vs CLMS 2

MCMS vs CW Perry

CLMS 1 vs CW Perry

MCMS vs CLMS 1

3A Girls Jan 19thCW Perry HostChestermere Lake HostCochrane High School (Manachaban)

CW Perry 14 vs Langdon 43

Langdon 28 vs EAMS 21

EAMS 24 vs CLMS 2 21

CW Perry 30 vs CLMS 2 24

Northcott 15 vs CLMS 1 79

Meadowbrook 9 vs CLMS 1 59

Meadowbrook 18 vs Northcott 37

Manachaban 18 vs MCMS 10

MCMS 14 vs Springbank 18

Manachaban 16 vs Springbank 17

 

 

2023-24 Teams and Tiers

1A/2A3A

Bearspaw

Fireside

Heron's Crossing

Indus

Mitford

RancheView

W. G. Murdoch

Windsong Heights

CLMS #1

CLMS #2

C. W Perry

École Airdrie

Langdon

Meadowbrook

Manachaban

Muriel Clayton

Northcott Prairie

Springbank

 

 

Divisional Championship Playoffs -

 


1A Venues2A Venues3A Venues
















 

2023-24 Divisional Champions

 


1A2A3A
Gold


Silver


Bronze


Fourth


 

****Click on Venue for Schedule****

 

 


2023-2024 Tournaments

Click on tier for schedules

DateTimeTierTournament Venue
December 15th 3-6pm 1A/2A Fireside

3-6pm 1A/2A Bearspaw

2-6pm 3A Langdon

3-7pm 3A Meadowbrook




January 12th 3-6pm 1A/2A Mitford

3-6pm 1A/2A Herons

3-5pm 3A Muriel Clayton

3-5pm 3A Langdon

3-5pm 3A Chestermere Lake




January 19th 3-6pm 1A/2A W. G. Murdoch

3-6pm 1A/2A Herons

3-5pm 3A C. W. Perry

3-5pm 3A Chestermere Lake

3-5pm 3A Cochrane High School








Divisionals - January 26th

Seven Chiefs Sportsplex Tsuut'ina Nation


1A


2A


3A

 

ARCHIVES

 

 

2022-23 Divisional Champions

 


1A2A3A
Gold Northcott Prairie Indus Springbank
Silver Fireside Bearspaw Muriel Clayton
Bronze Beiseker Windsong Heights Chestermere #1
Fourth RancheView W. G Murdoch Chestermere #2



2022-23 Teams and Tiers

1A2A3A

Beiseker

Fireside

Northcott Prairie

RancheView

Bearspaw

Indus

Mitford/CCA

W.G Murdoch

Windsong Heights

Chestemere

C.W Perry

École Airdrie

Langdon

Manachaban

Meadowbrook

Muriel Clayton

Springbank

 

Schedules


1A Venues2A Venues3A Venues
Friday, Dec 16

Beiseker

Bearspaw

C.W. Perry

Langdon

Friday, Jan 20
Rancheview

Bearspaw

Chestermere

Meadowbrook

Langdon

Friday, Jan 27
Fireside

Mitford

Chestermere

Meadowbrook

 

 

Divisional Championship Playoffs - Schedules TBD

 


1A Venues2A Venues3A Venues
Monday, Jan 30
N/A
N/A

Chestermere

Meadowbrook

Wednesday, Feb 1 N/A W.G. Murdoch
N/A
Monday, Feb 6

Fireside

N/A
N/A
Wednesday, Feb 8
N/A
N/A
Chestermere

 

 

 

****Click on Venue for Schedule****

2022-23 Standings

1AGPWLPFPAWin %Ranking
Northcott Prairie 5 5 0 58 38 1.000 1
Beiseker 4 3 1 42 45 .750 2
Fireside 6 2 4 44 40 .333 3
RancheView 5 0 5 30 57 0.00 4
















2A GP W L PF PA Win % Ranking
Indus 4 4 0 96 43 1.000 1
Bearspaw 5 3 2 83 80 .600 2
Mitford/CCA 4 2 2 84 57 .500 3
W.G Murdoch 4 2 2 61 71 .500 4
Windsong Heights 5 0 5 53 126 0.00 5
















3A GP W L PF PA Win % Ranking
Chestermere 1 6 6 0 226 75 1.000 1
Chestermere 2 5 4 1 99 690 .800 2
Springbank 4 3 1 94 88 .750 3
Manachaban 6 4 2 149 137 .667 4
Muriel Clayton 6 4 2 154 128 .667 5
Langdon 5 2 3 127 88 .400 6
C.W Perry 6 1 5 92 185 0.167 7
Meadowbrook 6 1 5 113 188 0.167 8
École Airdrie 6 0 6 68 213 0 9







 

 


2022-23 Scores

 


2022-23 Tournaments

Click on tier for schedules

DateTimeTierTournament Venue
December 16th 3-6pm 1A

3-6pm 1A

3-7pm 2A

3-7pm 3A

3-7pm 3A




January 20th 3-6pm 1A

3-6pm 1A

3-7pm 2A

3-7pm 3A

3-7pm 3A




January 29th 2:30-8:30pm 1A

3-7pm 2A

3-7pm 3A

3-7pm 3A








Divisionals




1A


2A


3A
Document Actions